Staviteľ chrámu Alfonz Lukačin

ISBN:

Published: 2006

Hardcover

288 pages


Description

Staviteľ chrámu  by  Alfonz Lukačin

Staviteľ chrámu by Alfonz Lukačin
2006 | Hardcover | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 288 pages | ISBN: | 10.14 Mb

Je to príbeh posledného staviteľa Dómu svätej Alžbety v Košiciach majstra Stephanusa Lapicida, čiže kamenára Štefana. Podľa dostupných prameňov pôsobil v Košiciach v rokoch 1464 až 1490. S jeho menom sa spája množstvo legiend. Jedna z nich hovorí oMoreJe to príbeh posledného staviteľa Dómu svätej Alžbety v Košiciach majstra Stephanusa Lapicida, čiže kamenára Štefana. Podľa dostupných prameňov pôsobil v Košiciach v rokoch 1464 až 1490. S jeho menom sa spája množstvo legiend. Jedna z nich hovorí o kameni, ktorý majster Štefan zabudoval tak, že ak ho niekto vytiahne z múru klenby, zrúti sa celá stavba.

Ďalšia je o majstrovej manželke, ktorá sa priveľmi oddávala pitiu vína a staviteľ ju stvárnil ako chrliča vody. Povrávalo sa aj to, že južná, Matejova veža, je nedokončená preto, lebo majster zahynul pri skoku z nej.Dej románu sa odohráva v novembri 1470. V tom čase Košice už patrili medzi najvýznamnejšie mestá stredovekej Európy.Príbeh má tri vzájomne sa prelínajúce roviny: prvá spracúva konflikt medzi majstrom Štefanom a niektorými radnými pánmi- v druhej sa odkryjú mocenské záujmy bohatých mešťanov- tretia rovina zobrazuje Štefana zmietajúceho sa vo vnútornom konflikte medzi náboženským presvedčením a svojou skutočnou povahou.

Štefanov zápas je vlastne dramatický stret medzi tvorivými a ničivými silami, medzi pravdou a lžou, dočasnosťou a večnosťou tak, ako boli chápané v 15. storočí.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Staviteľ chrámu":


arkangelshakespeare.com

©2011-2015 | DMCA | Contact us